Mindent játékokról és fejlesztésről

Developer Pixie

Developer Pixie

Indie project management

2017. november 04. - Developer Pixie

A játékfejlesztő kreatív állatfaj, még akkor is, ha programozó. Napról napra olyan problémákkal szembesül, amiket kreatív módszerekkel kell megoldania, és aminek együtt kell működnie egy csomó másik dologgal. Viszont mindez időigényes, és rengeteg apró feladatot takar. 

 

149837-sqdxmjdz-v3.jpg

 

Fogadok, hogy mindenkivel előfordult egy hét kihagyás után, hogy azt se tudta, mivel haladjon. Vagy akár egy teljesen normális napon. Persze mindenki látja, hogy a grafika nincs kész x-y pályán, vagy a karakteranimációk hiányoznak. De hogyan lehet ezt a legjobban számon tartani? 

Megint csak a saját tapasztalatomat tudom megosztani. Nekem az segített a legtöbbet, hogyha minden napra előre lebontottam a haladásomat. Minden este tudtam, hogy másnap reggel mivel kell folytatnom, és ez rengeteget segített a motivációm szinten tartásában. Kis, belátható, megcsinálható feladatokra bontottam az óriási, többhónapos (éves) projektet, amitől nem ment a kedvem menten az elején. 

Ehhez pedig rendszeres menedzsmentre van szükség, és egy jó indie projekt menedzserre, aki a legtöbb esetben maga a fejlesztő. 

 

talking-to-myself-staff-meeting.jpg

 

Én már többféle eszközt is kipróbáltam. A legelső - és leggagyibb - nyilvánvalóan egy Excel tábla volt. Ide beírtam szépen egymás alá a feladatokat, felcímkéztem a saját becslésemet hogy mikor lesz kész, és aztán a valós elkészülési időt is feltüntettem. Nem volt kegyetlenül ergya módszer, de azért nem is volt túl gördülékeny. 

Aztán elkezdtem a direkt erre kitalált eszközöket használni, mint pl. a Trello vagy az Asana. Nyilván csak olyanok jöttek szóba, amikért nem kell fizetni, ez az indie fejlesztések esetében sokszor szempont. De szerencsére a legtöbb ilyen szotver kis felhasználószám esetén amúgyis ingyenes, így emiatt nem kell aggódni, amíg fel nem nő a csapat 9-15 főre (akkor meg már szerintem nem gond összedobni erre). 

 

solo-developers.png

 

Az alapja a legtöbb ilyen programnak teljesen ugyan az, és a használatuk végtelenül egyszerű. Létrehozhatunk táblákat, azon belül pedig szabadon annyi listát készíthetünk, amennyit akarunk. Én maradni szoktam a jól bevált "to do" "in progress" és "done" kategóriáknál, de mindenkinek szíve ügye, hogyan szereti címkézni a dolgait. Ezekhez a listákhoz hozzá tudunk adni kártyákat, amik igazából egy-egy feladatot jelentenek. Ezeket utána tudjuk mozgatni, így jelezve ha valami éppen készülőben van, vagy már el is készült. Mindegyik kártyához tudunk határidőt és felelőst csatolni, vagy képet hozzáadni, és persze törölni. Általában minden feladat alatt van egy history tab, ami jelzi hogy ki, mikor és mit módosított az adott feladaton, így nagyon könnyű nyomon követni a változásokat. 

Sokáig a Trellót használtam, az szerintem a legegyszerűbb ezek közül, és a célnak tökéletesen megfelel. Viszont szerintem vannak idegesítő dolgai, amiket nem tudtam megszokni, ezért kezdtem tovább keresgélni. Nekem eddig az Asana vált belegjobban, most már a munkahelyemen is azt használjuk. Nagyon kényelmes, egyértelmű funkciókkal és UI-UX szempontból is sokkal kidolgozottabb. Asanánál eleve ki tudjuk választani, milyen projekt-menedzsment nézetet szeretnénk, nem csak a Kanban tábla elérhető, hanem van listás nézet is, ha valaki azt preferálná. 

Nem tudom,  biztos van ennél is jobb módszer és eszköz, én jelenleg itt tartok a dologban. Ha valaki esetleg megtalálta a világ legjobb projekt menedzsment szoftverét, kérem ne habozzon megosztani! 

 

indie-devs.png

 

És most egy kis motivációs beszéd. 

Amióta használom ezeket rutinszinten, azóta sokkal jobban haladok a saját dolgaimmal. Az indie fejlesztés egyik legnagyobb átka, hogy a fejlesztő a saját maga a főnöke, és mint ilyen, hajlamos engedékeny főnök lenni. De ha le van írva valami, és saját magam becsültem meg, mennyi munkaóra alatt kellene elkészülnöm, az valahogy motiváló. Illetve az a bűntudat motiváló, hogy már 3 saját határidővel nem lettem kész, és nincs mellébeszélés, hiszen ez ott van a history-ban. Persze nyilván más az, hogy valaki szabadidejében fejleszt, és az idejével zsonglőrködik. Ilyenkor nem lehet túl szigorú magával senki, de ha valaki full-time nyomja az indie-t, akkor mindenképpen megéri szigorú főnöknek lenni. 

 

Ha tetszett a cikk, olvasd el a többi játékfejlesztésről szóló írásomat is, és kövess Facebook-on, hogy ne maradj le semmiről! :) 

A 22 Pixar szabály

A Pixar szuper filmeket rakott már le az asztalra, és mindig csodálkozom, mennyire profin szolgálják ki egyszerre a felnőtt és gyerek közönséget. A minap ráakadtam a 22 Pixar szabályra, ami igazából egy segítség lista arról, mire érdemes odafigyelni miközben sztorit találunk ki. Nem csak játéktervezéshez lehet használni, sőt nem is arra találták ki. Ennek ellenére nagyon jó kis lista, érdemes átfutni rajta, és időnként vissza-visszatérni hozzá. 

Nem is változtattam semmit rajta, csak lefordítottam. Használjátok szeretettel :) 

 

kepernyofoto-2017-06-15-154608_7fm8_1920.png 

#1: Egy értékes karakter többet próbál elérni a saját sikerénél. 

#2: Észben kell tartani, hogy ami befogadóként érdekes, nem mindig izgalmas alkotóként. 

#3: Témát keresni fontos, de nem láthatjuk előre miről fog szólni az alkotásunk. Akkor tudjuk meg, mire a végére érünk. És akkor írhatjuk át az egészet. 

#4: Volt egyszer valaki, akit ......-nak hívtak. Minden nap .......-t csinálta. Aztán egy nap ...... történt vele. Emiatt ........ dolgok történtek. Ezek miatt ....... Végül pedig ........ 

 

 

corso-storytelling-620x275.jpg

 

#5: Egyszerűsíts. Fúkuszálj. Kombinálj karaktereket. Kerüld a kerülőutakat. Úgy fogod érezni, hogy értékes dolgokat engedsz el, de fel fogsz szabadulni tőle. 

#6: Miben igazán jó a karaktered, mi a kényelmes számára? Dobd rá a meredek ellenkezőjét. Adj neki kihívásokat. Hogyan küzd meg velük? 

#7: Találd ki a végkifejletet, mielőtt a történet közepét megírnád. Komolyan. Befejezést írni nehéz, találd ki jó előre. 

#8: Fejezd be a történeted, és engedd el, még akkor is, hogyha nem tökéletes. Egy ideális világban kész is, és jó is amit csinálsz, de lépj tovább, és csináld jobban legközelebb. 

#9: Ha elakadtál, írj egy listát, hogy mi az ami BIZTOSAN NEM fog megtörténni. Sok esetben megtalálod a megoldást, ami miatt eladakadtál. 

 

2994image_coco-dante-pixar.png

 

#10: Szedd darabokra a történeteket, amiket szeretsz. Azok a részek, amik tetszenek, a részeiddé válnak - ismerd meg őket, mert csak utána tudod felhasználni. 

#11: Ha leírod amit gondolsz, az segít a javításban. Ha csak a fejedben létezik egy történet, az mindig egy tökéletes ötlet marad, amit sosem fogsz megosztani senkivel. 

#12: Vesd el az első ötletet, ami eszedbe jut. És a másodikat, harmadikat, negyediket, ötödiket is... Engedd, hogy az egyértelmű dolgok kikerüljenek az utadból. Lepd meg magad. 

#13: Adj véleményt a karaktereidnek. A passzív / formátlan karakterek könnyen szerethetőnek tűnhetnek a számodra, de ez méreg a hallgatóságod számára. 

#14: Miért kell pont EZT a történetet elmesélned? Milyen meggyőződés él benned, ami élteti ezt a történetet? Mert az a szíve az egésznek. 

#15: Hogyha te lennél a karakter, az adott helyzetben, hogyan éreznéd magad? Az őszinteség hihetővé teszi a leghihetetlenebb helyzeteket is. 

 

20091015pixar3.jpg

 

#16: Mi forog kockán, miért harcol a karakter? Adj neki indokot. Mi történik, hogyha kudarcot vall? Nehezítsd meg a sikerét! 

#17: Soha, semmilyen munka nem megy pocsékba. Ha valami nem működik, engedd el és lépj tovább, később vissza fog jönni és hasznod válik belőle. 

#18: Ismerned kell magad, hogy különbséget tudj tenni: mikor hozod ki magadból a legjobbat, és mikor körülményeskedsz. Egy történetet tesztelés, nem folyamatos finomítgatás.

#19: A véletlenek, amik bajba sodorják a karaktereket, jók. A véletlenek, amik segítenek a karaktereknek kijutni a bajból, rosszak. 

#20: Gyakorlásnak vedd szemügyre az építőköveit egy filmnek, amit nem szeretsz. Hogyan rendeznéd át őket egy olyanná, ami tetszene? 

 

storytelling-promo-feature.jpg

 

#21: Azonosulnod kell a helyzetekkel, és a karakterekkel. Mi venne rá téged, hogy ugyanúgy viselkedj egy adott szituációban? 

#22: Mi az esszenciája a történetednek? Hogyha nagyon röviden kellene elmesélned? Hogyha ezt már tudod, innen el tudsz kezdeni építkezni. 

 

Ennyi lett volna a lista, köszönjük meg Pixar-nak, hogy közzétette! :) Remélem nem csak nekem lesz hasznos, hanem más is hasznát tudja majd venni. 

Ha tetszett a cikk, olvasd el a többi játékfejlesztésről szóló írásomat is, és kövess Facebook-on, hogy ne maradj le semmiről! :) 

süti beállítások módosítása